Rekrabička
Zpět na články

Jak vznikla nová REkrabička, 3. díl – Není plast jako plast

Novinky
Ondřej Širočka

PP, PBT, PA, PET, PC, PLA, SAN nebo třeba ABS. Pokud vám tyto zkratky nic neříkají, není důvod k panice, ale věřte, že to jsou jen některé z typů plastů, které jsme pro naši výrobu zvažovali. Všechny je projít a vyhodnotit jejich pro a proti nám zabralo téměř půl roku! Naši pozici jedničky na trhu bereme vážně a také proto jsme chtěli mít jistotu, že o všech možnostech víme první poslední a vybereme pro vás tu nejlepší.

Který je ten pravý?

ABS a SAN jsou typově podobné plasty založené na styrenu. Vyznačují se svou odolností a dlouho jsme nad nimi vážně uvažovali. Výrobců v Evropě je však jako šafránu a neustále se zpřísňující normy EU mají za následek, že i tato omezená nabídka produktů postupně ztrácí certifikaci pro kontakt s potravinami. Zároveň se názory znalců a distributorů často rozcházejí a je tak velmi obtížné mít absolutní jistotu ohledně zdravotní nezávadnosti. Budoucnost těchto termoplastů v potravinářství tedy není příliš růžová.

PC nebo-li polykarbonát byl ještě před pár lety velmi oblíbený a považován za absolutně zdravotně nezávadný. Vždyť se z něj vyráběly mimo jiné kojenecké láhve! To platilo až do objevu škodlivosti bisfenolu A (zkratka BPA), bez kterého je polykarbonát velmi náročné vyrobit. Dnes běžně dostupné polykarbonáty minimální množství BPA stále obsahují, ale jinak jsou zdravotně nezávadné. I tak je špatná reputace BPA na trhu hluboko zakořeněna a zabere hodně času, než se povědomí o polykarbonátu narovná. Tento materiál také není vhodný pro mytí v myčkách nádobí, neboť má tendence praskat.

PA, polyamid anebo lidově silon vyniká hlavně svou odolností. Používá se např. pro výrobu obraceček na pánve. Vydrží vysoké teploty a není jednoduché jej poškrábat. Po bližším zkoumání jsme však zjistili, že PA je schopný absorbovat velké množství vody a tedy i barvy a pachů z jídla. Navíc díky této absorpci snadno mění své rozměry, což by mělo za následek špatnou těsnost víka.

Výrobek z materiálu SAN
Výrobek z polykarbonátu
Výrobek z polyamidu

SAN, polykarbonát nebo polyamid jsou materiály, které pravděpodobně běžně potkáváte.

PBT je další z termoplastů s velkou výdrží. Zvládá vysoké teploty a hojně se používá např. v automobilovém průmyslu. Aplikací v potravinářském průmyslu je málo, nicméně o to větší byla naše zvědavost. Tento materiál dlouho patřil k favoritům, nakonec nás však distributoři a výrobci od jeho užití odradili. I když jsou k sehnání typy, které mají certifikaci pro styk s potravinami, jsou určeny spíše pro okrajový kontakt (např. ve výrobní lince), nikoliv pro uchovávání potravin. I když totiž PBT vydrží leccos a s lehkostí odolává spoustě chemikáliím, má dvě velké nevýhody. Špatně snáší dlouhodobé působení vody o teplotě nad 60°C a reaguje s alkalickými kyselinami. Pokud vezmete v potaz, že teplota servírovaného jídla je dle normy 70°C a v myčce může teplota vody dosahovat až 90°C, máte problém. Přidejte k tomu fakt, že drtivá většina profesionálních mycích prostředků používaných v gastro průmyslu je založena právě na silně alkalických kyselinách a máte jasno.

PET jste určitě už potkali. Nejčastěji na něj narazíte v podobě lahví na nápoje. Je to jeden z nejrozšířenějších plastů vůbec, díky čemuž existuje široká síť recyklačních linek, která tento materiál umí zpracovat. Na druhou stranu aktuálně dostupné PET nejsou svými vlastnostmi a způsobem zpracování vhodné pro náš účel použití. Na trhu se však rýsuje několik zajímavých možností, které budeme do budoucna sledovat, zatím jsme však PET museli z našeho výběru vyřadit.

PP je ta správná volba

PP, neboli polypropylen byl náš vítězný kandidát. Jeho největší výhodou je 100% zdravotní nezávadnost, za kterou jsme ochotni dát ruku do ohně. Ani o jednom z výše uvedeného materiálu (kromě PET) bychom si toto netroufli říct. Je to léty prověřený typ plastu, který se pro náš druh aplikace používá nejčastěji – po našem průzkumu věříme, že to má své důvody a opodstatnění.

Polypropylen neobsahuje žádné škodlivé látky a jeho absorpce vody je blízká nule (0,01%), což zabraňuje pohlcování pachů a obarvování materiálu. Snadno odolává vysokým teplotám a je tedy vhodný pro servírování teplých pokrmů a ohřev v mikrovlnce. Podobně jako PET je to navíc jeden z nejrozšířenějších plastů a jeho recyklace je díky tomu dostupná, stejně jako následné využití recyklátu.

Výběrem PP to nekončí

Na trhu jsou k dispozici stovky, možná i tisíce značek a typů polypropylenů. Z důvodu minimalizace produkce CO₂ jsme se soustředili na výrobce z Evropy a do užšího testu vzali celkem 12 vzorků různých produktů, které měly nejlepší předpoklady vyhovět našim náročným požadavkům. Zvažovali jsme také materiály vyrobené z recyklátů nebo biosložek. Po diskuzích s odborníky jsme je ale zatím museli vyřadit (z důvodu problematické certifikace pro styk s potravinami v prvním případě a nejasného dopadu na životní prostředí v případě druhém).

Každý z materiálů jsme opakovaně odvzorkovali, podrobili důkladnému testu zejména v oblasti odolnosti a to tolikrát, dokud jsme si nebyli opravdu jistí, že jsme vybrali tu nejlepší možnost na trhu.

REkrabička je vyrobena z vysoce odolného, zdravotně nezávadného a recyklovatelného plastu.
REkrabička je vyrobena z vysoce odolného, zdravotně nezávadného a recyklovatelného plastu
REkrabička je vyrobena z vysoce odolného, zdravotně nezávadného a recyklovatelného plastu

REkrabička je vyrobena z vysoce odolného, zdravotně nezávadného a recyklovatelného plastu.

Stále je se na co těšit

I když jsme s výsledkem nadmíru spokojeni, zjistili jsme, že v dostupných možnostech jsou určité mezery. Většina výrobců je dnes totiž zaměřena na produkci spotřebního zboží a zatímco v cirkulární ekonomice se snažíme opotřebování výrobků co nejvíce předejít, spotřebnímu odvětví nijak nevadí. Jednoho dne totiž budete muset jejich produkt vyhodit a koupit si nový, což je samozřejmě příhodné.

I proto jsme se rozhodli spojit síly se zkušeným výrobcem plastů s dlouholetou tradicí a společně pracujeme na novém typu materiálu, který bude speciálně navržen pro potřeby projektů cirkulární ekonomiky. Vznikají také zajímavé programy, které umožňují využití recyklovaných plastů pro styk s potravinami.

Zítřky tedy vypadají slibně a my se na ně moc těšíme. Čeká nás sice ještě spousta výzkumné práce, zkoušek a testování, ale není to nic, co bychom nezvládli. Tak nám držte palce, ať se vše povede co nejdříve!