REkrabička a REkelímek
Zpět na články

EKO TIP - Jak na úsporné a šetrné praní prádla

Tipy
Bára Kocmánková

Správné množství a třídění prádla

Abyste měli dobře vyprané prádlo a zároveň zbytečně neplýtvali energiemi, je důležité mít správně naplněnou pračku. Některé moderní spotřebiče umí podle váhy určit například odpovídající množství vody, rozhodně ale nemá smysl prát pračku poloprázdnou. Ovšem ani přeplněnou, tzn. úplně na doraz - v takovém případě se oblečení nemusí dobře vyprat ani vyždímat. Proto je dobré orientovat se podle jednoduchého měřítka - pračka by měla být plná ideálně do ¾ bubnu.

Před praním od sebe také oddělte lehce a silně znečištěné prádlo (mimo třídění na bílé, tmavé atd.). Lehce špinavému oblečení bude stačit i kratší program. Kouskům, které na sobě mají skvrny dopřejte speciální péči ještě předtím, než je dáte do pračky. Pamatujte, že skvrny se mnohem lépe čistí, když jsou čerstvé. Ideálně je tedy co nejdřív namočte, to nejhorší vyčistěte mýdlem a až pak dejte vyprat. Určitě byste neměli nechat zaschnout skvrny od červeného vína, trávy, krve nebo čokolády.

Zdroj: Canva gallery

Teplota je základ

Většinu prádla stačí prát na 30 nebo 40 °C, při kterých nejlépe funguje většina dostupných pracích prostředků. A ušetříte tak až 30 až 40 % energie. Na 60 °C perte jen prádlo, u kterého je teplota důležitá z hygienických důvodů - například ponožky, spodní prádlo, ručníky, povlečení nebo látkové kapesníky. Určitě také využívejte ekologický program. Trvá sice déle, ale spotřebuje méně vody i elektrické energie. Naopak vynechejte programy s předpírkou, které jsou vhodné jen pro silně znečištěné prádlo. V takovém případě ho raději předem namočte ve vaně nebo kbelíku a až potom dejte prát.

Pozn. Při výběru ponožek, spodního prádla, ručníků, povlečení a látkových kapesníků je vhodné sáhnout po výrobcích z přírodních materiálů, které zvládnou praní na vyšší teploty, při kterých se nesrazí. Jsou navíc šetrnější jak k lidskému zdraví, tak k přírodě. Syntetické materiály navíc při praní uvolňují mikroplasty, které se tak dostávají do našeho ekosystému. Právě obsáhlému tématu mikroplastů se budeme věnovat v některém z našich příštích článků.

1. Správně naplněný buben pračky
2. Perte ideálně a
3. Zvolte eco prací program.

Zdroj: Canva gallery

Vyměňte staré spotřebiče za nové a úspornější

Tak schválně - jak starý je váš “prací stroj”? Je to více než 10 let? Pak se vsaďte, že vaše spotřeba elektrické energie je tak 3krát až 4krát větší než u nových spotřebičů. Při výběru nové pračky se vám určitě vyplatí investice do některého z úsporných modelů (ty nejúspornější mají energetickou třídu A). Ohledně velikosti pračky se orientujte podle toho, jak početná je vaše domácnost. Jestli například bydlíte sami, je zbytečné si kupovat pračku o objemu 6 až 7 kg, která je vhodná spíše pro rodiny. 

Pozn. U energetických štítků se s označením A setkáváme už nějakou dobu. Od března 2021 vešly v platnost nové energetické štítky, které dřívější značení rozlišované ještě podle známých +, sloučily jednotných skupin A až G, přičemž A označuje ty nejúspornější.

Pravidelná péče o pračku

Aby vám pračka sloužila co nejdéle a samozřejmě spolehlivě prala, je třeba ji věnovat pravidelnou péči. Alespoň 4krát do roka ji vyčistěte octem, ke kterému můžete přidat i sodu. Stačí nalít dva hrnky přímo do bubnu a pustit prací program na 90 °C. Než začne máchání, nechejte pračku v “pohotovostním režimu”, a to klidně i přes noc. Spolehlivě tak odstraníte vodní kámen, usazeniny i mastnotu. Nezapomeňte také pořádně vyčistit těsnění pračky a dávkovač. Jednou za měsíc byste měli vyčistit i filtr pračky, ve kterém se zachytávají nečistoty a drobné předměty, které zapomeneme v kapsách. Než se do toho pustíte, raději se podívejte na instruktážní video nebo návod od výrobce.

Pozn. Pravidelným čištěním pračky pečujete o svůj spotřebič, kterému tak prodlužujete životnost. Navíc nikdy nevíte, co se v něm může zachytit (mince, sponky a další předměty, které zapomeneme v kapsách) a způsobit tak případnou závadu nebo dokonce vodovodní škodu. Celý proces vám zabere jen pár minut, takže se nejedná o nic strašného. :-)

Zdroj: Canva gallery

Šetrné prací prostředky a jejich správné dávkování

Jestli chcete být při praní prádla navíc šetrní k přírodě, vyberte si ekologické prací prostředky. Ty koupíte v práškové i gelové podobě a zkusit můžete i prací mýdla. Při dávkování správného množství se pak orientujte podle tvrdosti vody. Obecně platí - čím měkčí voda, tím méně prostředku budete potřebovat a naopak (na obalech často najdete i tabulky doporučeného množství, které se od tvrdosti vody odvíjí).

Náš tip

  • Za nás určitě doporučujeme tuhé mýdlo na praní. Kupte si ho v kusové podobě a pak jednoduše nastrouhejte doma. Někde ho sice seženete už nastrouhané, ale v případě, že bude moc nahrubo, se při kratších pracích programech špatně rozpouští.
  • Kromě mýdla do pračky přidejte i prací sodu, ocet a 3 kapky oblíbeného vonného oleje.
  • Jestli je prádlo hodně znečištěné, dá se do pračky přidat ještě perkarbonát sodný. Případně daný kousek předeperte žlučovým mýdlem.
  • Skvělé, nejen, prací eko pomocníky najdete například na e-shopu Alchymistky.

Zdroj: Canva gallery

Úsporné sušení prádla

Nejlepší je samozřejmě sušení prádla s pomocí slunečních paprsků a větru. S příchodem podzimu a zimy se ovšem tyhle podmínky poněkud komplikují a prádlo tak sušíme doma. V těchto případech dávejte pozor na přílišné zvýšení vlhkosti v interiéru, a pokud možno se vyvarujte sušení prádla na radiátorech.

Stále oblíbenější jsou sušičky prádla, které dnes už seženete v úsporných variantách, (např. kondenzační sušičky, které využívají zbytkového tepla). Důležité je také správné umístění sušičky - více ušetříte, když ji budete mít v koupelně, kde do ní přímo půjde teplejší vzduch, než například na chodbě nebo ve sklepě.

Dobré je také používat míčky, vajíčka nebo kuličky do sušičky, které pomohou oddělit oblečení, dostat tak k němu více vzduchu a celý proces urychlit.

Zdroj: Canva gallery