REkrabička a REkelímek
Zpět na články

REkrabička vs jídlonosič

Ekologie
Ondřej Širočka

Jediný skutečně ekologický obal je ten znovupoužitelný

Žádný jednorázový obal není ekologický. Na tom se asi shodneme všichni. Jestli vás tohle téma zajímá víc, přečtěte si náš článek Bio odpady nejsou bio a jejich kompostování je lež.

Za to  REkrabička, ešus, jídlonosič, oblíbená krabička nebo kastrůlek. Ano! všechny tyhle varianty jsou jediné skutečně ekologické, protože jsou znovupoužitelné. Ale… Ne vždy u sebe máte vlastní ešus nebo krabičku, a ne ve všech restauracích vám do nich jídlo dají. A právě v tom je největší výhoda systému vratných REkrabiček - můžete si je snadno půjčit na kterémkoliv našem partnerském místě a vrátit zase na jiném. Od Aše až po Ostravu! :-) Na naší mapě pak můžete vidět, jak se počet zapojených podniků hezky rozrůstá - aktuálně jich s námi spolupracuje už přes 600.

Věřte nám, nesnažíme se “objevovat Ameriku”, ani vymyslet “další zbytečný eko hipsterský byznys”, ale usnadnit podnikům i zákazníkům cestu, na jejímž konci jednoduše nejsou tuny odpadu, který vůbec vzniknout nemusel. Takže pokud si pro jídlo s sebou chodíte s vlastním jídlonosičem do podniku, kde vám ho bez problému přijmout - tleskáme a jsme na jedné vlně!

Podívejme se na hlavní rozdíly formou odpovědí na vaše nejčastější otázky a komentáře

Protože ne všichni systém REkrabiček a produkt jako takový znají, rozhodli jsme se dát nejčastější otázky a argumenty hezky na jedno místo:

“Proč vymýšlíte další krabičku? Doma jich mám plno.”

REkrabička není jen krabička, ale první systém vratných obalů na jídlo. Takže vám nenabízíme obal, ale službu. REkrabičku si můžete půjčit v kterémkoliv partnerském podniku a vrátit ji klidně v jiném. Takže ji nemusíte mít neustále u sebe.

“Proč mi podniky nemůžou dát jídlo do vlastního jídlonosiče?”

Zda vám v podniku jídlo s sebou vydají do vlastní krabičky, nebo ne, záleží na jejich interním rozhodnutí. To, že vám vlastní nádobu odmítnou není žádná schválnost, důvody mohou být různé. Například:

  • Hygiena - při prodeji jídla do zákazníkova vlastního obalu podnik neovlivní jeho hygienu (správné a pečlivé umytí) a pozdější reklamace jsou velmi problematické. Špatně umytý obal navíc může kontaminovat celý provoz nebo várku jídla. Oproti tomu REkrabičky v podniku používají, profesionálně je umyjí a hygienicky je ošetří.
  • Rychlost výdeje jídla - největší vytížení restaurace zažívají v době oběda, kdy je potřeba obsloužit velké množství zákazníků. Přijímání různých nádob zvenčí, jejich nošení do kuchyně, rozkládání nádob, nakládání jídla je časově náročné. Při použití REkrabičky v interním provozu tenhle problém odpadá a podniky tak mohou obsloužit více zákazníků a samozřejmě rychleji. Jednomu našemu partnerovi například trvalo připravit jídlo pro 150 osob do jídlonosičů 2,5 hodiny. Po přechodu na REkrabičky mu ta samá práce trvá pouhých 30 minut.

“Vždyť je to plast! Když se to při jídle nebo mytí poškrábe, tak se přece do jídla dostanou hoblinky a kousky plastu. Škoda, že nejsou ze skla nebo nerezu.”

Odolnost a hygiena byla při vývoji REkrabiček prioritou. Proto se krabičky navrhovaly přesně na míru restauračnímu provozu a neobsahují žádná zákoutí nebo těžko dostupná místa, která by komplikovala pečlivé umytí. Zároveň jsme použili extrémně odolný materiál, který neabsorbuje pachy, tekutiny a ani díky němu nehrozí, že byste museli jíst kousky plastu. Navíc - jakmile je REkrabička více poškozena, z oběhu ji samozřejmě vyřadíme a nahradíme novou.

“Takže REkrabičku umyje zákazník a pak ještě jednou podnik? A co úspora vody?”

U zákazníka stačí, když REkrabičku pouze vypláchne, aby v ní například nezůstaly zbytky zaschlého jídla, které by se později špatně odstraňovaly. Jak říkáme - hlavní je používat selský rozum. Sníte jídlo, REkrabička je hezky prázdná, případně z ní vyklepnete zbytky, a do podniku ji vrátíte ještě cestou z práce? Umývat ji nemusíte. Sníte jídlo, ale víte, že REkrabičku zvládnete vrátit až za několik dnů? Vypláchněte ji prosím. A ta trocha vody na oplach? Troufáme si tvrdit, že se pořád jedná o ekologičtější a šetrnější variantu než vyhodit do koše jednorázovku.

“Jak dlouho je jedna REkrabička v oběhu? A co se s ní stane až doslouží?”

Počet použití jedné REkrabičky se různí. Je velmi odolná, ale samozřejmě záleží na tom, jak citlivě s ní zákazníci zachází. Některá tak bez problému zvládne klidně přes 400 výpůjček, jinou musíme například vyřadit už po 200 použití. Poškozené REkrabičky pak vyřazujeme a dáváme k recyklaci. 

Suma sumárum můžeme jen říct, že vítězem je ten, kdo nepoužije jednorázovku. Je samozřejmě na každém z vás, jak toho dosáhnete.  Ale pokud si vyberete REkrabičku, budeme samozřejmě moc rádi. ❤️