Rekrabička
Zpět na články

Proč vznikla REkrabička

Ekologie
Ondřej Širočka

Jak nakládat s odpadem? To je otázka, kterou se lidstvo snaží už poměrně dlouho bez výraznějšího úspěchu vyřešit. A přesto nikdy v historii nevznikalo na světě tolik odpadu, jako dnes. Dobrá zpráva je, že vědomí o této problematice raketově roste a zatímco se donedávna řešilo pouze to, jak odpad co nejefektivněji zpracovat, nyní se lidé začali zajímat také o to, jak jeho tvorbě předcházet.

Prevence se ukazuje jako účinný způsob boje proti odpadu a svět se pomalu, ale jistě, otáčí zády k věcem na jedno použití. Znovupoužitelné brčka do pití, nápojové kelímky nebo sáčky na potraviny jsou jasným důkazem toho, že když se chce, tak to jde. Hlad zákazníků po těchto řešeních se neustále zvětšuje a s ním roste také nabídka dostupných služeb a produktů. Je tu však jeden typ odpadu, který stále hledá svého vyzyvatele. Ano, mluvíme o jednorázových krabičkách a miskách na jídlo s sebou z restaurací, bister a kaváren.

Jednorázové obaly = problém

20 000 tun – tolik se v ČR ročně spotřebuje jednorázového plastového nádobí. Pro lepší představu se jedná o stejnou hmotnost jako má např. 13 500 osobních automobilů. I když se snažíme plasty třídit, ke skutečné recyklaci se jich dostane méně než 30 % a zbytek končí na skládkách.

Moře plastového odpadu z jednorázových výrobků

Restauratéři na řešení tohoto problému nabízejí jednoduchý recept – sníst si jídlo přímo v podniku. Na to ovšem není vždy čas a pokud zrovna nemáte po ruce svou vlastní krabičku nebo pokud si necháte jídlo dovézt, nezbývá vám nic jiného, než si objednávku nechat zabalit do jednorázového obalu. Tedy produktu, který musel být někde za spotřeby materiálu vyroben, dopraven do vašeho podniku a to jen proto, aby posloužil 20 minut a následně skončil v koši. U polystyrenových boxů nebo krabiček z cukrové třtiny či škrobu je recyklace nemožná. Čistě plastové misky recyklovat lze, ale pouze za předpokladu, že je před vyhozením opláchnete a zbavíte mastnoty.

Jde to i jinak?

Představte si, že si můžete nechat své jídlo zabalit ekologicky, tedy bez negativního dopadu na životní prostředí – a to ať už jste přímo v restauraci anebo si objednáte jídlo z rozvozu. Představte si, že takto zabalené jídlo se vám nikdy nevylije nebo nevysype do tašky a bude se vám jíst stejně pohodlně jako z talíře. A také si představte, že vás to nevyjde ani o korunu více než jednorázová varianta. Zní to dobře? Přesně taková je REkrabička.

REkrabičkujte!

Představujeme vám naši službu, kterou pomáháme restauracím a jejím zákazníkům redukovat množství vytvořeného odpadu tím, že jim poskytujeme vratné obaly na jídlo – REkrabičky. Vše funguje na jednoduchém principu sítě restaurací, bister a kaváren, které jsou do našeho programu zapojeny. V nich si můžete oproti záloze REkrabičku zapůjčit, takže už nemusíte myslet na to, abyste měli vždy u sebe svůj vlastní obal. Následně můžete krabičku v kterémkoliv partnerském podniku vrátit – klidně ve větším počtu, špinavou a až se vám to bude hodit. Dostanete zpět zálohu, v restauraci REkrabičky umyjí a vrátí zpět do oběhu.

Samotný obal jsme vytvořili ve spolupráci s více než dvacítkou restaurací a třemi desítkami koncových zákazníků. Díky svým radám a připomínkám nám pomohli stvořit jedinečný produkt přesně na míru - REkrabičku, a to pro každou restauraci, bistro či kavárnu.

Nová REkrabička
Nová REkrabička
Nové REkrabičky

REkrabička je vratný obal na jídlo vyrobený přesně na míru potřebám restaurací, bister a kaváren.

Pevné víčko skvěle těsní, a tak vás už nikdy více nečeká žádné překvapení v tašce nebo batohu. U dvoukomorové varianty jsou jednotlivé části rovněž odděleny a nemusíte se proto bát, že se vám promíchá jídlo s přílohou. REkrabička je vyrobena z pečlivě vybraného typu polypropylenu, jehož extrémní odolnost umožňuje jednu REkrabičku použít až 400x a nahradit tak stejný počet jednorázových obalů. Mikrovlnka, myčka, nebo přenášení sem a tam? Beze všeho, nic z toho není problém!

Výrobu máme přímo v Česku, což nám umožňuje minimalizovat přepravu z místa na místo a efektivně tak redukovat produkci CO2. Používaný materiál je navíc 100% recyklovatelný a je tak šetrný k přírodě. K tomu všemu přidejte ještě kompaktní rozměry a neotřelý, atraktivní design v několika barvách.

Zapojit se může každý

I když jsme v pilotním provozu nespouštěli výraznější marketing, ozvala se nám téměř stovka podniků a do oběhu jsme poslali více než 1 500 krabiček, které ještě stále aktivně nahrazují jednorázové obaly. Pozitivní ohlasy z médií, od partnerských restaurací a jejich zákazníků, nám dodaly odvahu a utvrdily nás v tom, že REkrabička je ta správná cesta. V několika podnicích měla naše služba dokonce takový úspěch, že se majitelé rozhodli jednorázové obaly úplně vyřadit z nabídky a nabízet pouze REkrabičky.

Jídlo s sebou už nemusí mít pachuť vyprodukovaného odpadu – naopak si jej konečně můžete užít ekologicky a s dobrým pocitem. Pojďme společně udělat Česko zelenějším místem! Přidáte se?