REkrabička a REkelímek
Zpět na články

Milujete grilování? Tak ho vyzkoušejte uspořádat s ohledem na přírodu

Tipy
Bára Kocmánková

1. Jen a pouze znovupoužitelné nádobí

Talíře, příbory, hrnky a kelímky. Zapomeňte u nich na jednorázová řešení a pochoutky z grilování servírujte, jezte a nalévejte do jejich eko friendly variant. Však jich je na trhu celá řada.

2. Místní dřevo

Grilujte ideálně na dřevěném uhlí z místních zdrojů. Jeho velmi levné varianty mají nejen pochybnou kvalitu, ale také původ.

3. Přírodní podpalovače

Pepo je sice fajn, ale dvakrát eko podpalovač to není. Stejně jako benzín. Vyzkoušejte třeba podpalovače z pilin a vosku nebo dřevité vlny.

Přírodní podlalovač; zdroj foto: SOLO
Přírodní podpalovač Ecopal; zdroj foto: Včelobalov
Přírodní zápalky; zdroj foto: SOLO

Ukázky přírodních podpalovačů; zdroj foto SOLO a Včelobalov

4. Bez hliníku, prosím

Jasně, alobal a tácky z hliníku mají při grilovaní celou řadu výhod – jsou lehké a lehce tvarovatelné, umí udržet teplotu jídla, ALE. Při výrobě hliníku vzniká spousta nebezpečného odpadu, který škodí nejen přírodě, ale také lidem, kteří s ním v rámci pracovního procesu přijdou do kontaktu. Použijte tedy pro uchování teploty jídla například zapékací misku.

Jste zvyklí alobal používat přímo na grilu? Jde to zvládnout i bez něj. Na internetu najdete celou řadu tipů, jak na to. V praxi stačí, když si budete víc hlídat teplotu uhlíků, gril budete mít natřený přírodním tukem či jiným pomocníkem, a samozřejmě ho musíte pravidelně čistit. Případně si pořiďte elektrický gril, u kterého to nemusíte řešit vůbec a ideálně ho mějte v zásuvce, do které proudí zelená elektřina.

TIP

Co do grilování zapojit i trochu exotiky? Na dřevěném uhlí se v Maroku tradičně pokrmy připravovaly a připravují v keramickém hrnci tajin. Seženete ho také u nás a jídlo z něj chutná opravdu skvěle.

5. Suroviny z místních zdrojů

Pokud nemáte vlastní zahrádku, nakupte si zeleninu a ovoce na místním trhu, stejně jako domácí sýry. A určitě ve svém okolí najdete i lokální masný krámek, ve kterém vám steak nebo mleté maso zabalí do vlastní krabičky, bez zbytečného „kokonu“ plastu.

Stejně tak si připravte vlastní domácí marinádu a vyhněte se těm předpřipraveným ze supermarketu.

Zdroj: Canva gallery

6. Zkuste to bez masa

Jste zapřísáhli masožravci? Zkuste i tak někdy grilovat ve vege stylu. Třeba:

 • Zeleninové špízy – Z cuket, papriky, kukuřice, dýně, lilku, batátů, žampiónů, česneku a cibule.
 • Tempeh nebo tofu – můžete je marinovat i grilovat, chodí se i do burgerů nebo jako součást zeleninových špízů
 • Vege burgery – Krásně zasytí, a navíc si vás získají i plnou a bohatou chutí. Stačí jen zapojit trochu kulinářského umu a fantazie.

TIP

A rovnou vám sem dáme jeden recept!

Vege burger s houbou portobello

Budete potřebovat

 • 1 houbu portobello
 • olivový olej
 • sůl a pepř

Příprava

 • Portobello pořádně očistíte, potřete olivovým oleje, osolíte a opepříte. Na grilu necháte houbu pracovat asi 3 až 4 minuty po každé straně do jejího změknutí.
 • Pak ji v burgeru použijete klasickým způsobem místo mletého masa, takže – na housku, k tomu list salátu, kečup, rajče, klidně i papriky nebo rukolu a přiklopit druhou půlkou housky.
 • Pokud si burger s portobello budete chtít vyšperkovat, vezměte 2 houby a ugrilujte je blánami dolů. Až trochu změknou, otočte je k sobě, naplňte strouhaným sýrem posypaným bylinkami a dejte zpátky na gril, dokud se sýr nerozteče. A pak zase do housky a přidat oblíbené ingredience.

Zdroj: Canva gallery

7. Grilovačka beze zbytků!

Znáte to sami – vždycky zůstane něco salátu i grilovaných dobrot. Tak si předem připravte znovupoužitelné krabičky a svým hostům zabalte pěknou výslužku. Plýtvat dobrým by byla zbytečná škoda.

8. Čištění grilu s přírodními pomocníky

Pro správné a pořádné vyčištění grilu vám postačí kartáč a pár eko přípravků. Čištění grilu pak nenechávejte na další dny, ale pusťte se do něj hned, dokud zbytky jídla a nečistoty nejsou zatuhlé. Samozřejmě je také dobré gril čistit průběžně mezi jednotlivými chody, aby nebyla ovlivněna chuť jídel.

S očištěním grilu vám pak pomůže například jedlá soda, káva, lógr i mýdlová voda:

 • Smíchejte jedlou sodu s mýdlovou vodou a vytvořte čisticí pastu. Tu namazejte na grilovací mřížku, nechejte působit alespoň půl hodiny a potom ji jednoduše setřete kartáčem.
 • Další možností je polít grilovací mřížku pořádným turkem, na který nanesete ještě kávový lógr a s pomocí houbičky rošt vydrhnete.

Přejeme pohodové a ohleduplné grilování. 👍