REkrabička a REkelímek
Zpět na články

Pořádný úklid domácnosti? Zvládnete ho i bez chemie

Tipy
Bára Kocmánková

Ročně se v České republice za čistící prostředky utratí více než 4,5 miliardy korun (což je asi 465 korun na osobu). Pokud tedy při svém úklidu využijete ekologičtější způsob, můžete i hezky ušetřit.

U každého úklidu je pak třeba pamatovat na 4 působící faktory: TEPLOTU, ČAS, MECHANICKOU SÍLU a CHEMII. Čističe z obchodů jsou silně chemické - a proto je s nimi v některých případech čištění rychlejší, a to i za normální teploty. Oproti tomu jsou přírodní látky o něco slabší a ne tolik agresivní. Proto čištění s nimi potřebuje více času, síly nebo vyšší teplotu - například u čištění rzi nebo vodního kamene. Jestli se ovšem vydáte touto ekologičtější a finančně nenáročnější cestou, budete mít dobrý pocit ze zdravějšího prostředí bez zbytečných chemikálií jak ve vzduchu, tak  i v odpadní vodě.

I s přírodními prostředky se vaše koupelna může krásně lesknout

Koupelna v plném lesku

V téhle místnosti se nejčastěji setkáme s vodním kamenem, a to hlavně na vodních bateriích, ve sprchovém koutu i ve vaně. Takže jak se ho zbavit?

Vodní baterie

V tomhle případě bude účinným pomocníkem ocet. Stačí vzít starou žínku nebo kus hadříku, ten namočit do octa a omotat kolem vodní baterie nebo sprchovací hlavice. Nechejte tenhle zábal asi hodinu působit a pak jen dané místo hezky opláchněte.

Sprchový kout

Pokud stěny vašeho sprchového koutu zdobí mapy od vodního kamene, použijte citron a hrubozrnnou sůl. Citron rozkrojte, posypejte solí a začněte čistit. Kyselina citronová účinně rozpustí vodní kámen a hrubozrnná sůl pomůže rozrušit jeho povrch a vodní kámen seškrábat.

Pořádný úklid kuchyně - ekologicky

Kuchyň bez mastnoty i zaschlých nečistot

Jak je známo, kulinářské umění za sebou umí nechat větší či menší nepořádek. Některé části kuchyně ovšem dostávají zabrat o něco více, takže bychom jim měli věnovat zvýšenou pozornost.

Digestoř

Na digestoři často najdeme usazenou lepkavou mastnotu. Překvapivě se jí snadno zbavíte s trochou oleje, kterým povrch setřete. A olejové zbytky? Ty odstraníte hadříkem namočeným v mýdlové vodě.

Mikrovlnná trouba

V mikrovlnce bychom sice měli používat ochranný poklop na jídlo, ale víme, jak to bývá – ne vždycky všechno zachytí, a ne vždycky ho při ohřívání používáme. Takže jak na špinavou mikrovlnku? Vezměte misku a smíchejte v ní 1 díl vody, 1 díl octa a šťávu z 1 citronu. Misku pak dejte do mikrovlnky, zapněte ji na 2 minuty a dalších 8 minut ji neotevírejte. Uvidíte, že pak všechny nečistoty snadno setřete houbičkou. Pokud ale nebylo o vnitřek mikrovlnky pečováno delší dobu,  nechejte misku s obsahem ohřívat raději déle.

Sporák a trouba

Smíchejte 1 díl vody s 1 dílem jedlé sody. Vytvoříte tak čistící pastu s abrazivními účinky, která snadno odstraní připáleniny, mastnotu i zaschlou špínu po vaření. Hodí se taky skvěle na hodně špinavé nádobí. A pokud si potřebujete poradit i se dřezem, nahraďte v tomhle receptu vodu citrónovou šťávou a uvidíte, jak bude za chvíli zářit čistotou.

Soda
Citron
Ocet

Přírodní pomocníci pro ekologický úklid

Nádobí

Tenhle recept se hodí na „klasicky“ špinavé nádobí. Zkrátka na to, které se dá umýt houbičkou bez potřeby vzít do ruky i drátěnku. Natrhejte si listy břečťanu (obsahují saponiny, které ve vodě pění a čistí), nakrájejte je na kousky a dejte do větší sklenice. Potom je zalijte horkou vodou, nechte hodinu louhovat a sem tam sklenici protřepejte. Pak už jen stačí obsah slít a je hotovo. Při mytí nádobí si potom napusťte dřez vodou, do které přidejte 1 hrnek břečťanového čističe. Ten vám jinak v ledničce vydrží cca týden, pak je potřeba si vyrobit nový.

Povrchová rez

Menší stopy rzi z povrchů odstraníte kuličkou z alobalu, kterou namočíte od octa. Stačí jen postižené místo čistit krouživými pohyby. Pokud je vrstva rzi o něco silnější, namočte do octa celý předmět a alobalem ho vyčistěte až potom.

Vyrobte si vlastní přírodní čistič

Univerzální přírodní čistič

Pro čištění povrchů si můžete vyrobit i tenhle přírodní roztok. Budete potřebovat rozprašovač (ideálně se skleněnou nádobou), do kterého dáte 1 šálek vody a 1 šálek octa. A aby vám to doma s tímhle čističem i vonělo, přidejte do něj pár kapek svého oblíbeného éterického oleje. Osvědčený bývá levandulový nebo ten s vůní citrusů.  Jejich vůni můžete do čističe dostat i tím, že v něm necháte 2 týdnu louhovat pomerančové nebo citronové slupky. Čistič pak využijete na všechny typy povrchů od stolu, kuchyňské linky, umyvadla až po kachličky v koupelně.

  

P. S. V ideálním případě používejte na úklid hadříky ze starého oblečení, které už nenosíte. Však jsme tématu slow fashion věnovali i jeden článek. Tak si ho přečtěte - i v něm najdete pár zajímavých tipů v oblasti udržitelnosti.