Rekrabička
Zpět na články

Užijte si Vánoce bez zbytečného odpadu

Tipy
Bára Kocmánková

Vánoční stromek nemusí skončit u popelnice

První ozdobený vánoční strom se v Česku objevil v roce 1812 a od té doby si našel cestu do všech domácností. Více než 1,2 milionu smrků, borovic i jedlí se u nás v období adventu rozbliká světýlky a po Třech králích začnou „zdobit“ okolí popelnic. Uznejte, že takhle krátká životnost je opravdovým plýtváním. Pokud si řezaný vánoční stromek nedokáže odpustit, kupte si aspoň ten s certifikátem FSC. Budete tak mít jistotu, že byl získaný legální cestou a rostl bez použití umělých hnojiv a pesticidů. A jakmile vám doslouží – zkompostujte ho nebo odvezte do sběrného dvora, kde z něj vznikne humus nebo mulčovací kůra.

Další možností je pořídit si stromek v květináči. Ať už klasický jehličnan nebo třeba exotičtější variantu, jakou je například blahočep ztepilý. Ty můžete mít doma celoročně a na svátky je jednoduše nazdobit. Jedličky v květináči nabízí ke koupi i Nadace Veronica. Ty její jsou ovšem určené k pozdějšímu zasazení do země. Ať už u vás na zahradě nebo v lese v rámci organizované akce pořádané touto nadací.

I letos si můžete pořídit jedličku od Nadace Veronice; Zdroj fotografie: Nadace Veronica.

Novinkou jsou také půjčovny stromků – v nich si jednoduše vánoční stromek v květináči pronajmete na svátky a pak ho zase vrátíte. Více informací najdete třeba webových stránkách: Pronájem stromků, Půjčovna stromků nebo Půjčovna-stromků.

Krásné a udržitelné balení dárků

Krásně zabalené a nazdobené balíčky ležící pod stromkem, které jenom čekají na to, až odhalíme, co se nám letos „naježilo“. Vypadá to sice hezky, jenom je škoda, že většina balícího papíru je bělená, barvená, pak navíc oblepená izolepou a svázaná plastovými stužkami. Hezkou a mnohem a ekologičtější variantou je hnědý recyklovaný papír, látkové stužky, které se dají použít opakovaně, a k tomu třeba i jedlové nebo eukalyptové větvičky na dozdobení.

Stále větší oblibu si také získává tradiční japonská metoda balení dárku zvaná Furoshiki. Původně se furoshiki používalo jako obal pro sbalené oblečení, které Japonci odkládali před vstupem do lázní. Posléze tenhle zvyk přešel i do dalších oblastí a dá se vlastně říct, že Furoshiki je něco jako předchůdce igelitek.

Pro vánoční Furoshiki vám bude stačit čtvercová, ideálně oboustranná, látka s odpovídajícím svátečním motivem. Do této látky pak pevně zabalíte určený dárek a dáte ho pod stromek. Je jasné, že nejlépe to půjde s knížkami a předměty, které mají pravidelný tvar. Pokud tedy potřebujete zabalit něco „složitějšího“, použijte látkový pytlíček. Hlavním myšlenkou balení dárku Furoshiki je hlavně uchování obalu pro další příležitosti, kdy ho obdarovaný zase pošle dál. Pěkný návod na Furoshiki balení dárku můžete vidět v tomto videu.

Dárky můžete zabalit ekologicky a krásně zároveň.

A pokud můžeme radit – pořiďte letos dárky hlavně u tuzemských prodejců. V tomhle roce to obzvlášť ocení. Pro inspiraci se zkuste podívat na web Darujeme české Vánoce, který sdružuje české tvůrce a představuje nejen jejich tvorbu, ale i  příběh.

Vánoční dekorace z přírodních materiálů

Výzdobu, která vás naladí na tu správnou adventní notu si můžete vyrobit z čistě přírodních prvků, které najdete na zahradě, v lese nebo koupíte v každém větším zahradnictví. Vedle určitě nešlápnete s chvojím (ideálně s jedlovým, protože vám doma neopadá), větvičkami cesmíny, břečťanu a dalších rostlin, které si delší dobu uchovají svou svěžest. K dozdobení využijte šišky, sušené šípky, celou skořici, badyán nebo sušené plátky pomeranče a jablíček.

Ozdoby ze dřeva nebo slámy vám stromeček ozdobí několik let po sobě.

Stromek si pak ozdobte slaměnými nebo dřevěnými ozdobami. Případně se podívejte po tradičních skleněných ozdobách, které mohou být malým rodinným pokladem. A jestli máte rádi retro nebo historické kousky, mrkněte i na blešáky a do vintage obchodů, kde najdete i ozdoby, které se už dnes nevyrábí.

Přejeme příjemné a ekologické vánoční přípravy! 😍🎄

Zajímavé odkazy:

Nadace Veronica

FSC Česká republika

Furoshiki: Japan Objects

Darujeme české Vánoce