Rekrabička
Zpět na články

5 oblastí, ve kterých můžete začít šetřit odpad už dnes

Tipy
Anna Venkrbcová

1.  Pijte vodu z kohoutku

Pitím vody z kohoutku ušetříte spoustu plastových lahví. Stačí pitnou vodu pít v pohodlí domova ze skleničky. Samozřejmě vodu si potřebujete nosit také s sebou na výlet nebo na cestu do práce. V takových situacích zvolte znovupoužitelnou láhev na vodu, která k vám bude přesně sedět. Existuje mnoho obchodů, ve kterých si můžete pořídit láhev různých barev i materiálů.

Pokud vás téma kohoutkové vody zajímá, tak se určitě podívejte na projekt Vodárenské společnosti. Skupina Veolia Česká republika připravila pro české a moravské gastronomické podniky ojedinělý projekt pod názvem Čerstvá kohoutková? Stačí říct!

Žijeme v zemi, ve které nám pitná voda teče z kohoutku běžně. Dokonce se pitnou vodou sprchujeme. Pak tu jsou oblasti, kde by lidé za pitnou vodu platili zlatem. Proto bychom si vody měli vážit, zacházet s ní smysluplně a neplýtvat s ní.

2.  Nekupujte nové věci, raději je opravte nebo si je půjčujte

Spoustu lidí si zvyklo na to, že nové zboží může mít hned a rozbitou věc prostě vyhodí (ještě ke všemu často do směsného odpadu, kam například elektroodpad vůbec nepatří).

Zkuste nepodporovat zbytečně fast shopping. Raději opravte to, co se vám rozbije. Někdy je sice jednodušší, když si danou věc koupíte novou, ale představte si to množství odpadu, které výrobě nového produktu předcházelo. A pokud si třeba nevěříte natolik, abyste si něco sami opravili, tak vám nejspíš přijde vhod chytrý projekt Opravárna.

Kromě oprav se můžete vydat i cestou swapu. Funguje na principu vzájemné výměny věcí. Často se v tomto duchu pořádají bazary, na kterých vyměníte nenošenou mikinu za tričko, které zrovna potřebujete. Pokud vás toto téma zajímá, stačí sledovat k tomu určené skupiny jako Zero Waste kolotoč, Nevyhazujto nebo VšezaOdvoz.

Další variantou je půjčení. Nemusíte si nutně kupovat novou výbavu na lyže, když ji použijete jenom jednou za rok. Existuje mnoho půjčoven, které vás mnohdy vyjdou levněji. Také můžete využít bezplatné služby, kdy lidé půjčují lidem. K hledání toho, co zrovna potřebujete zkuste využít Půjčím.to nebo Sharygo.

Nevyhazujte, raději věci opravte nebo si je půjčujte.

3.  Neplýtvejte jídlem

Je to stejné jako s vodou. Vy můžete mít jídla dost, ale jinde po něm prahnou. Važme si toho, co máme a zbytečně jídlo nevyhazujme. Vždyť i ze zbytků se dá vykouzlit chutné jídlo. Pokud jste omylem nakoupili více, než sami dokážete spotřebovat, darujte takové jídlo někomu v rodině, kamarádům nebo potřebným pomocí veřejné lednice.  

Se snižováním odpadu můžete pomoci také gastro podnikům skrze aplikace jako je Jidlov a Nesnězeno, kde lze se slevou nakoupit přebytečné porce jídla. Právě restaurace produkují spoustu odpadu, i přesto že to ani neměly v úmyslu. O tom, jak neplýtvat jídlem se můžete rovněž vzdělávat na Zachraň jídlo.

4.  Nakupujte bez obalu

Dnes jde nakoupit bez obalu téměř cokoliv od potravin až po drogerii. Bezobalové obchody už jsou také velmi dobře dostupné, a to i v menších městech. Příkladem je i obchůdek Beskydy Bez Obalu, kde v pilotním provozu testují také naše REkrabičky. Nákupu v bezobalovém obchodu se nemusíte bát. Prodavači vám vše ochotně vysvětlí.

Bezobalový prodej zkouší také internetový supermarket Rohlik.cz. Jako krok správným směrem rovněž vnímáme to, že některé řetězce klasických supermarketů začaly místo mikrotenových sáčků na ovoce nebo zeleninu nabízet znovupoužitelné sáčky. Sehnat je můžete například v Kauflandu nebo Lidlu.

Jídlov – lovení nesnězeného jídla.
Nakupování v bezobalových obchodech je skvělá alternativa k supermarketům.
Carsharing je pohodlnou cestou ke sdílení automobilu.

Díky chytrým projektům můžete jednoduše zachraňovat jídlo, nakupovat bez obalu nebo jezdit sdíleným automobilem.

5.  Sdílejte automobil

Ideální je vždy využívat hromadnou dopravu, kolo nebo chodit pěšky. Někdy je ale auto zkrátka potřeba – ať už se jedná o velký nákup, stěhování nebo cestu na místo „mimo civilizaci.” V takovém případě nemusíte mít hned vlastní vůz, stačí využít carsharingovou službu.

Pokud najezdíte méně než 10 000 km ročně, tak vám carsharing oproti vlastnímu vozu ušetří peníze. Ve velkých městech máte auto dostupné prakticky kdekoliv a kdykoliv. S REkrabičkou například často potřebujeme vyjet do měst poblíž Prahy, kam se složitě dostává hromadnou dopravou. Z Brna do Prahy tedy jedeme vlakem, a pak si vyzvedneme pomocí carsharingu auto a pokračujeme v cestě dál. Používáme Ajo.cz a jsme velice spokojeni, existují ale také další služby jako například Car4Way nebo Autonapůl.

Odměnou vám bude dobrý pocit, ušetřené peníze a čas

Konkurence zero waste a konvenčních projektů je stále veliká. Spousta výše zmíněných projektů teprve hledá své místo na trhu a využitím některého z nich vyjádříte svou podporu a podpoříte tak jejich existenci. Půjčte si třeba naší REkrabičku. Uvidíte, že udržitelnost umí být zábavná. A co víc? Planeta vám poděkuje!